DJ.S.Bach "Toccata d-mol":

Deep Purple "Burn":

Z powrotem

CDN

Sarabanda Fryderyka Händla to barokowe dzieło muzyczne. Jest to trzeci z czterech tańców z jego czwartej suity d-moll, która została skomponowana około 1705-1707 r., prawdopodobnie podczas jego pobytu w Hamburgu. Utwór jest bardzo dobrze znany i często grany. Istnieją aranżacje na orkiestrę i różne poszczególne instrumenty. Stanley Kubrick użył ponurej orkiestrowej wersji Leonarda Rosenmana jako rodzaju muzyki pogrzebowej do swojego filmu "Barry Lyndon" z 1975 r.  Dla muzyków metalowych i rockowych Sarabanda jest popularnym i wszechstronnym utworem zaaranżowanym na gitary elektryczne.

Toccata i fuga d-moll to jedno z najpopularniejszych i najłatwiej rozpoznawanych dzieł muzyki klasycznej. Utwór powstał w 1707 r. Prezentowany fragment fugi d-moll jest chyba najbardziej inspirującym dla współczesnych muzyków rockowych popowych, jazzowych i innych. Przykład fragmentu utworu "Burn", brytyjskiego zespołu Deep Purple, powstałego w 1968 r., gdzie możemy usłyszeć m. in. prawie identyczny pochód akordów melodycznych jak w fudze, jest tego najlepszym przykładem.

"Das Wohltemperierte Klavier" cykl, z którego pochodzi preludium C-dur (Dobrze nastrojony klawesyn, dokładne tłumaczenie – Właściwie temperowany instrument klawiszowy) – dwutomowy zbiór dwóch cykli po 24 preludia i fugi J. S. Bacha na instrument klawiszowy, z których każda para kompozycji jest w innej tonacji w pochodzie chromatycznym, począwszy od C-dur. Obydwa tomy mają ten sam układ: na każdym dźwięku zbudowane są dwie kompozycje w tonacjach jednoimiennych, np. C-dur i c-moll. Tom pierwszy powstał w 1722 r. natomiast tom drugi w 1742 r. W 1973 r. zespół Procol Harum w utworze "Fortuna" wręcz dosłownie zacytował bachowskie preludium C-dur - otwierające wspomniany wyżej zbiór.

Fr. Chopin: Preludium e-moll

WYKONANIE Z EPOKI:

WYKONANIE WSPÓŁCZESNE:

J.S.Bach: 3 Suita orkiestrowa D-dur - Aria

Kolejność utworów wcale nie jest chronologiczna:

Zgodnie z przekazami biblijnymi twórcą muzyki był Jubal. W Księdze Rodzaju określany jest jako przodek wszystkich tych, którzy grają na flecie lub lirze. Jest to jedyny twórca muzyki wymieniany przed Potopem. Natomiast wedle mitologii rzymskiej za wynalazcę muzyki uważa się Merkurego, który to zgodnie z wierzeniami zrobił lirę ze skorupy żółwia.

Różne formy muzyki towarzyszą ludzkości już od zarania dziejów. Nie sposób określić dokładnie w jaki sposób i kiedy miało miejsce powstanie muzyki, jednak wiadomo na pewno, że historia muzyki sięga już czasów prehistorycznych, kiedy to w szalenie prymitywnej formie umilała czas ówczesnym mieszkańcom naszej planety. Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od śpiewania. Nasi przodkowie wydawali dźwięki przypominające śpiew w celu umilenia sobie pracy, rozładowania napięcia, dodania otuchy w kryzysowych momentach. Ludzie śpiewem wyrażali również swój szacunek i uwielbienie dla boga lub bóstw. Rytmicznie potrząsali i uderzali przy tym pałkami lub dzidami, a także klaskali i uderzali do rytmu w inne części ciała. Grano również na muszlach i piszczałkach zrobionych z kości zwierząt.

Nie zanudzając, postaram się pokazać muzykę jako sztukę mającą swoje źródła w minionych epokach.

Tak jak każda dziedzina twórczości człowieka, żadna ze sztuk nie wywodzi się znikąd. Przekonamy się o tym na wybranych przykładach muzyki. Życzę miłego słuchania i refleksji.

MUZYKA ŁĄCZY EPOKI

Architektura Muzyka Zabytki Sztuka