Nicolo Paganini: "La Campanella"
SKRZYPCE
Instrument smyczkowy o czterech strunach strojonych w interwałach kwinty: g-d1-a1-e2. Skala jego dźwięków zawiera cztery oktawy, od g do g4. Pierwsze skrzypce pojawiają się w Europie w połowie XVI stulecia. Pochodziły zapewne od starszych włoskich instrumentów smyczkowych, zwanych viola, a w szczególności od czterostrunnej violi sopranowej.
Przez włoskich lutników z lat l550-1750 (Gasparo da Salo, Giovanni Paolo Maggini, Andrea i Niccolo Amati, Antonio Stradivari, Giuseppe Guarneri del Gesu) skrzypce zostały ukształtowane w dzisiejszy, doskonały model.
Geniuszowi tych dawnych mistrzów późniejsi lutnicy nie zdołali dorównać, dlatego zachowane stare włoskie skrzypce są po dziś najlepsze. Budowa instrumentów smyczkowych jest zresztą niezmiernie trudną sztuką. Pełną zawodowych tajemnic. W kwintecie smyczkowym występują dwie grupy – pierwszych skrzypiec i drugich skrzypiec. W zwiększonej orkiestrze symfonicznej gra dwadzieścia pierwszych i szesnaście drugich skrzypiec.
ALTÓWKA
Instrument smyczkowy, nieco większy od skrzypiec, o skali dźwięków c-e3. W kwintecie smyczkowym grupa altówek występuje trzecia, po pierwszych i drugich skrzypcach. W skład zwiększonej orkiestry symfonicznej wchodzi dwanaście altówek.
SKRZYPCE - ALTÓWKI
Architektura Muzyka Zabytki Sztuka