Pianista
Film Christophe Barratiera skonstruowany na zasadzie retrospekcji (dwóch starszych panów wspomina swego dawnego nauczyciela). Choć wydarzenia sprzed lat przefiltrowała już pamięć, a dzieciństwo nie zawsze przypominało idyllę, to jego obraz pozostał niezatarty we wspomnieniach, tak jak przywoływana z sentymentem postać pana od muzyki.
Bohaterem filmu jest niespełniony, muzyk Clement Mathieu, który podejmuje pracę w szkole dla dzieci - sierot ofiar II wojny światowej. Nie wiadomo, przez co przeszedł Clement Mathieu, ale nie były to raczej doświadczenia zbyt optymistyczne. Przekraczając bramę placówki, nauczyciel ma przeczucie, że teraz może być tylko gorzej.
Intuicja na szczęście go zawodzi. W miejscu o znamiennej nazwie "Dno stawu", gdzie na agresję odpowiada się agresją, w myśl zasady "akcja-reakcja", będzie miał ważną rolę do spełnienia.
"Łysol" (takie przezwisko nadają mu chłopcy) przyglądając się metodom wychowawczym bezwzględnego dyrektora, postanawia w inny sposób zdobyć zaufanie uczniów. Zakłada chór, aby dotrzeć do serc i umysłów małych łobuziaków. Jest wśród nich sierota czekający w każdą sobotę pod bramą szkoły, wierząc, że pewnego dnia zabierze go ojciec, zdemoralizowany przestępca i wielki talent wokalny - perła, którą wyławia Clement Mathieu. W chórze każdy z nich ma swoje miejsce, znajdzie się nawet ktoś, kto będzie pełnił niewdzięczną rolę pulpitu.
Immigrant theme:
Pan od muzyki
Ojciec chrzestny
Noce i dnie
Los człowieka
Dzieci Sancheza – amerykańsko-meksykański film fabularny z 1978 roku w reżyserii Halla Bartletta. Zdjęcia do filmu nakręcono w Meksyku w Ocotlán i Tepeyanco. Film powstał w oparciu o książkę Oscara Lewisa o tym samym tytule
Jesus Sanchez, owdowiały farmer, stara opiekować się swoją czwórką dzieci w Meksyku. Mężczyzna ciężko pracuje i ma poczucie, że poprzez wspomaganie swojej rodziny finansowo, spełnia dla niej obowiązki. Jego konflikt z córką, Consuelo, ciągnie się przez cały film, ponieważ nie zamierza ona być posłuszną córeczką. Dziewczyna udaje się po radę do babci, jedynej osoby, którą jej ojciec szanuje.
Anthony Quinn jako Jesús Sánchez
Lupita Ferrer jako Consuela Sánchez
Dolores del Río jako babcia Paquita
Katy Jurado jako Chata
Stathis Giallelis jako Roberto Sánchez
Sergio Calderón jako Alberto
Dzieci Sancheza
Absolwent
Grek Zorba
Love Story
Zawodowiec classic:
Pewnego razu na dzikim zachodzie:
Finale:
Zawodowiec:
Dzieło Artura Hillera - reżysera - często nazywane jest najsłynniejszą historią miłosną od czasów "Przeminęło z wiatrem", a nawet "Romea i Julii". Do filmu powstałego na podstawie powieści Ericha Segala o tym samym tytule, muzykę napisał Francis Lai.
Olivier to bogaty student prestiżowej uczelni, zawodnik uniwersyteckiej drużyny hokejowej, który wychował się w konserwatywnym domu pełnym luksusów. Jenny to skromna i piękna studentka muzyki, która jest córką ubogiego piekarza - włoskiego imigranta.
Tych dwoje, pochodzących z zupełnie odmiennych światów, pomimo początkowej niechęci, zaczyna łączyć wielkie uczucie pełne namiętności i ciepła. Niestety ich związek wystawiony zostanie na ciężką próbę pełną niechęci i uprzedzeń rodziny Oliviera do małomiasteczkowej dziewczyny.
Jednak życie postawi ich wobec spraw nieodwracalnych, ostatecznych, na które tych dwoje nie ma wpływu.
Genialny kompozytor muzyki filmowej. Zaczął komponować w wieku 6 lat. Muzyki nauczył go jego ojciec. Jego ulubionym instrumentem była trąbka. Laureat nagrody "oscar" za całokształt twórczości.
W Polsce gościł 11 razy, m.in. w Krakowie na festiwalu muzyki filmowej.
Ennio Morricone (1928-2020
Klan mafijny Manalese pomaga w ucieczce Rogerowi Sartetowi, który w zamian udziela im informacji potrzebnych do dokonania pewnego skoku. Mafia nie wie, że Sartet planuje samemu zgarnąć najcenniejsze kąski. Tymczasem jego obserwacji podejmuje się paryski inspektor Le Goff .
Film opowiada historię rodziny gangsterskiej z Sycylii, która dogaduje się z obrotnym i sprytnym Korsykaninem. Razem obrabowują bogatych jubilerów i po amerykańsku film mógłby się już kończyć, ale ten rzutki Korsykanin zakochuje się w pięknej synowej szefa klanu Sycylijczyków.
Dobry dreszczowiec z gwiazdorską obsadą był swego czasu hitem frekwencyjnym w kinach całej Europy. Zwracam uwagę na A. Delona - tu już gwiazdę i fachowca od "brudnej roboty" i J. Gabina - charyzmatycznego i surowego szefa.
Klan Sycylijczyków
Hair
Amarcord
Wielkie postacie historyczne zawsze budziły i budzić będą powszechne zainteresowanie. Zainteresowanie, które udzieliło się także Milosowi Formanowi. Jego film „Amadeus” powstał w oparciu o sztukę Petera Shaffera pod tym samym tytułem. Forman wraz z pisarzem pracowali nad scenariuszem, aby wreszcie po kilku miesiącach pracy otrzymać efekt zadowalający ich obu. Efekt bez wątpienia zachwycający. „Amadeus” jest filmem opowiadającym historię Wolfganga Amadeusza Mozarta – genialnego kompozytora drugiej połowy XVIII wieku. Reżyser odszedł jednak od kina czysto biograficznego. Stworzył film fabularny oparty na sztuce luźno powiązanej z faktycznymi wydarzeniami. Przedstawia Mozarta jako rozdartego wewnętrznie człowieka, niepotrafiącego odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości, nieprzystosowanego do ogólnie przyjętych norm, ekscentrycznego i nieprzewidywalnego
Amadeus
Wybór jest, jak zwykle, subiektywny i tendencyjny :)
MUZYKA FILMOWA
Architektura Muzyka Zabytki Sztuka