Rok 1866 był rokiem tragicznym dla naddunajskiej monarchii. Przegrana wojna z Prusami i decydująca lipcowa klęska w Bitwie pod Sadową pozbawiły Austrię nie tylko prestiżu, ale spowodowały również utratę dominującej pozycji w krajach niemieckojęzycznych oraz wypróbowanych sojuszników (Bawaria, tradycyjny sojusznik, weszła w skład II Rzeszy pod przewodnictwem Prus). Wielka środkowoeuropejska monarchia okazała się być papierowym tygrysem. W związku z wydarzeniami wojennymi i politycznymi odwołano wszystkie bale i maskarady, do których tak bardzo byli przyzwyczajeni XIX-wieczni wiedeńczycy.
Pomimo zawarcia pokoju i braku strat terytorialnych sytuacja państwa była jednak ponura. W takiej sytuacji perspektywy karnawału 1867 przedstawiały się raczej żałośnie. Pomimo tego inwencja muzyczna Johanna Straussa (syna) znajdowała się w pełni rozwoju twórczego - dzięki temu mógł on dać zgnębionym wiedeńczykom trochę radości, tym bardziej, że z nastaniem nowego roku złagodzono nieco na dworze cesarskim rygory niedawnej żałoby.
Walc "Życie artysty" zdobył ogromną popularność od początku swojego istnienia. W czasie prawykonania utwór na życzenie publiczności bisowano kilkakrotnie. Należy do najbardziej popularnych utworów Johanna Strauss (syna). Był wykonywany wielokrotnie podczas Koncertu Noworocznego w Wiedniu. Atmosfera utworu nierozerwalnie kojarzy się z Wiedniem, a także z tęsknotą za minioną nieodwołalnie belle epoque. Walc Życie artysty jest powszechnie znanym utworem nawet przez osoby niezbyt interesujące się muzyką.
Johann Strauss napisał ten utwór na zamówienie Wiedeńskiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Miał on być wykonany po raz pierwszy na karnawałowym koncercie Towarzystwa. Strauss, który przedtem nigdy nie komponował na chór zgodził pod warunkiem, że słowa powstaną dopiero po powstaniu walca, który zatytułował Nad pięknym modrym Dunajem. Tytuł ten nawiązywał do wiersza o Dunaju w Baja na Węgrzech, mieście rodzinnym poety Karla Becka, który był autorem słów. Później Franz von Gernerth napisał nowy, bardziej oficjalny tekst pieśni. Premierowe wykonanie chóralne w dniu 15 lutego 1867 r. spotkało się z dość chłodnym przyjęciem. Popularność walc zyskał dopiero w wersji instrumentalnej, a pierwsze takie wykonanie miało miejsce 18 lutego 1867 r. pod dyrekcją samego kompozytora.
Johann Strauss (syn) (ur. 25 października 1825 r. w Wiedniu, zm. 3 czerwca 1899 r. tamże) – austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Rozsławiony przez walce taneczne swojego autorstwa, m.in. "Nad pięknym modrym Dunajem" (An der schönen blauen Donau). Przedstawiciel dynastii Straussów.
Symfonia nr 9 e-moll
Z nowego świata - Allegro con fuoco:
Antoni Dworzak (1841-1904) czeski kompozytor, dyrygent
Symfonia fantastyczna:
Hektor Berlioz (1803-1869) francuski kompozytor. Twórca symfonii romantycznych
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Preludium Des-dur:
Polonez g-moll, młodzieńczy:
Walc a-moll, op. pośmiertne:
Hiszpania:
Estudiantina:
Łyżwiarze:
Gordon Young - preludium w klasycznym stylu:
MUZYKA KLASYCZNA
Architektura Muzyka Zabytki Sztuka