Z powrotem

Un Amor:

Raz na tysiąc nocy:

Richard Clayderman - Martwe liście:

Występ węgierskiego zespołu "Omega" w Polsce w 2017 r. może przyprawić o dreszcze. A organowy wstęp w wykonaniu znakomitego Józefa Skrzeka w stylu bachowskiej passacalii może spowodować zmiany w organiźmie (oczywiście te pozytywne).

Dziwny jest ten świat - "Omega":

Belle-notre-dame-de-paris:

Coś:

Tombe la neige:

Temat z filmu "Emanuelle":

Uwierz w ducha:

Słońce umarło:

Dzięki Pani Danucie Kaczmarek możemy poznać wzruszającą historię powstania tej piosenki.Piosenka "Żurawie" powstała w Północnej Osetii. Jest tam wioska Dzuarikau gdzie mieszkała rodzina Gazdanowa. Rodzice mieli siedmiu synów . Wszyscy poszli na wojnę ojczyźnianą . Pierwszy syn poległ w bitwie pod Moskwą w 1941 roku. Drugi syn poległ w obronie Sewastopola w 1942 roku. Kiedy trzeci syn poległ na wojnie serce matki nie wytrzymało i zmarła. Trzej następni synowie Gazdanowów polegli w bitwach w Noworosyjsku, Kijowie i Białorusi. Siódmy ostatni syn zginął podczas zdobycia Berlina. Starszyzna wioski powiadomiła ojca o śmierci ostatniego syna, ponieważ listonosz wiedział, że informacja złamie serce starego ojca, który został sam z wnuczką. W 1963 roku w wiosce postawiono obelisk przedstawiający rozpaczającą matkę i siedem odlatujących Żurawi.Obelisk odwiedził dagestański poeta Rasul Gamzatov. Był pod wrażeniem tej historii i napisał wiersz. Przetłumaczył go na język rosyjski Naum Grebnew, a muzykę skomponował Jan Frenkl.Wiosną 1969 roku wiersz Gamzatowa trafił przypadkowo w ręce radzieckiego aktora i piosenkarza Marka Bernesa. Artysta był już wówczas bardzo chory i czuł zbliżający się koniec. Tekst o wzlatujących w niebo żurawiach przyjął jako znak czasu. Poprosił przyjaciela Jana Frenkla by napisał do niego muzykę. Frenkiel od razu przystał na tę prośbę i w maju kompozycja była gotowa. Jeszcze w tym samym miesiącu nagrali ją dla radia (Frenkiel akompaniował na fortepianie). Potem Bernes dokonał pewnych interpretacyjnych retuszy i z towarzyszeniem orkiestry piosenka w czerwcu 1969 roku ukazała się na płycie wytwórni "Melodia". Mark Bernes zmarł w dwa miesiące po tym nagraniu.

 

Inspiracja ta sama, wykonanie i melodia inne:

Gwiazdki z nieba nie dostaniesz:

Najpiękniejsza:

Temat Anny z fimu "Trudne słówka":

Jej portret:

Apasionata:

"Jej portret" 1973 r.

Muzyka: Włodzimierz Nahorny

Słowa: Jonasz Kofta

Wykonanie: Bogusław Mec.

Utwór, który powstał w nieodpowiednim czasie i miejscu.

Miał wszystkie zadatki, aby stać się światowym przebojem. Tak się jednak nie stało ... Ten nieszczęsny czas i miejsce ...

Żaden "przebój" ostatniej edycji "Eurowizji" nie dorasta do pięt  kompozycji Nahornego.

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.Miłość nigdy nie ustaje

Dziewczynie, którą ktoś okłamał podle, Zawiódł nocny gwar i blask ekranów, Daruj lepszy świt niż ten co zna już, Nie mów jej, że masz piękniejsze od niej

Miasto, które zna jak brudną plamę, Teraz niech jak sen przy tobie zgaśnie, Szkoła, którą dał jej ten kochany, Zniknie nagle tak, jak lęk poranny.

 

Daj, daj tej dziewczynie biały welon, Kup, kup dwie obrączki szczerozłote, Zgaś, zgaś podły uśmiech ludzi złych!

A potem daj, daj tej dziewczynie czyste ręce,Idź, idź do jej matki na niedzielę, Walcz, walcz niech was nie pokona czas!

 

Szarość zwykłych dni jej nie porazi, Place, które śpią jak po chorobie, Ciasny, stary dom bez gniazd bocianich, Świata groźny szum co płynie z gazet.

Świecić będzie jej urody nagłość, W czarną, zimną noc i w dzień majowy, Tylko ty masz być jak doktor mądry, Co dzień taki sam i co dzień nowy.

 

Daj, daj tej dziewczynie biały welon Kup, kup dwie obrączki szczerozłote Zgaś, zgaś podły uśmiech ludzi złych!

A potem daj, daj tej dziewczynie czyste ręce Idź, idź do jej matki na niedzielę

Walcz, walcz niech was nie pokona czas!

Agnieszka Osiecka

Utwór, który pragnę przedstawić poniżej powstał na podstawie baśni J. W. Goethe'go "Uczeń czarnoksiężnika", a napisany został przez francuskiego kompozytora Paula Ducasa o tym samym tytule.

Wiele lat później Walt Disney i Leopold Stokowski - jako dyrygent Filharmoników Filadelfijskich - stworzyli ciekawy film rysunkowy z ilustracją muzyczną właśnie P. Ducasa. Życzę miłego oglądania i słuchania.

MUZYCZNE ROZMAITOŚCI

Architektura Muzyka Zabytki Sztuka