Z powrotem

O zamkowym zegarze opowiada jego opiekun

Tarcza zegara Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Wysokość: 7,25 m

Szerokość: 3,90 m

Rysunek mechanizmu zegara wieżowego Zamku Książąt Pomorskich  w Szczecinie - widok od strony tarczy

Mechanizm zegara wieżowego Zamku Książąt Pomorskich  w Szczecinie

Mechanizm zegara wieżowego Zamku Królewskiego w Warszawie

Zegary wieżowe w Szczecinie (Zamek Książąt Pomorskich) i w Warszawie (Zamek Królewski) (woj. zachodniopomorskie, mazowieckie)

 

Zegar warszawski powstał na początku XVII w. wykonany przez Jana Suleja. Natomiast zegar szczeciński zaprojektował pod koniec XVII stulecia szwedzki architekt Johan Eosander von Goethe, a mechanizm wykonał Kaspar Nitardy z Drawska Pomorskiego. Oba mechanizmy działały aż do II wojny światowej, kiedy to zostały zniszczone "ręką ludzką". W obu przypadkach nie zachowały się żadne materiały dotyczące mechanizmów. Tarcze zegara warszawskiego udało się odtworzyć na podstawie inwentaryzacji studentów wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. W przypadku Szczecina tarcza cudem ocalała i do dzisiaj cieszy oko zwiedzających swoją niezwykłą formą i XVII-wieczną oryginalnością. W latach 70' XX w. zespół zegarmistrzów i projektantów warszawskich wykonali prawdopodobne kopie obu zniszczonych mechanizmów. Warszawski zegar został zamontowany na wieży w 1974 r. natomiast szczeciński w 1979 r.

Zegar wieżowy w Tarnowie (woj. małopolskie)

 

Tarnowski ratusz-muzeum może szczycić się jednym z najstarszych, działających zegarów wieżowych w Polsce. Zegar powstał na początku XVI w. i działa do dnia dzisiejszego.c.d.n.

Jedna z czterech tarcz zegara wieżowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu przygotowana do montażu na wieży

Każdy zegar wieżowy, podobnie jak budzik stojący na biurku, musi spełniać podstawową funkcję: wskazywanie upływającego czasu na tarczy, bądź na kilku tarczach. Z reguły zegary wieżowe wyposażane były w dodatkowe funkcje, takie jak wybijanie godzin i kwadransów na gongach lub na dzwonach, wskazywanie faz księżyca, datę i wiele innych zjawisk astronomicznych. Mechanizmy montowano na wieżach i zajmowały one kilka kondygnacji. Poniżej przedstawiam wybrane rysunki i zdjęcia zegarów wieżowych.Z czasem postaram się dodawać więcej informacji i ciekawostek związanych z historią zegarów, ich twórców, tła historycznego, itp, itd.

ZEGARY WIEŻOWE

Architektura Muzyka Zabytki Sztuka